تناسب اندام، آرزوی انسانها

ایران بانو دات کام
تناسب اندام، آرزوی انسانها,
شاید شما هم جز میلیون ها انسانی باشید که آرزو دارید تناسب اندام زیبایی داشته باشید. آیا تاکنون فکر کرده اید که چه چیزی زیبایی اندامتان را به هم زده است? اگر روی آینه قرار بگیرید، خواهید فهمید که انباشته شدن چربی که چاقی شما را به دنبال داشته، از تناسب اندام شما کاسته و باعث نگرانی و اضطراب شما شده است. بدیهی است که برای به دست آوردن اندامی زیبا و متناسب، بارها تلاش کرده اید و هر بار ممکن است با شکست نیز مواجه شده باشید و وزنتان دوباره به چاقی اولیه باز گشته باشد. آیا علت این شکست ها و بازگشت چاقی را می دانید? آنچه می خوانید به شما می آموزد که چگونه به وزن ایده آل برسید و در آن وزن، ثابت باقی بمانید. یادتان باشد لاغر شدن مهم است، اما لاغر ماندن مهم تر است. آری، می توان انواع گروه های غذایی و غذاهای دلخواه را مصرف کرد، اما باز هم اندام متناسبی داشت.
كاهش وزن هم با كم كردن كالری از طریق رژیم غذایی و هم سوزاندن كالری از طریق ورزش می‌باشد.
داشتن انگیزه و هدف، شرط الزامی و اساسی برای لاغر شدن است. هیچ فردی حاضر نیست كه از لذت غذا خوردن، خود را محروم سازد مگر انگیزه‌ای چون سلامتی و بهداشت بهتر، زیبایی و خوش‌سیما بودن را در پیش رو داشته باشد. گاهی اوقات افراد چاق به هنگام روبه‌رو شدن با برنامه غذایی ارائه شده توسط پزشكان، دچار بحران شخصی شده و از پذیرفتن آن اجتناب می‌كنند اما با تقویت انگیزه‌های فردی، پذیرفتن اجرای رژیم‌های لاغری، مورد قبول می‌افتد.
چاقی فقط از طریق زیاد مصرف كردن نیست. خیلی از افراد كه به من مراجعه كرده‌اند اظهار داشتند خیلی كم غذا می‌خورند ولی با این حال چاق شده‌اند. علت آن، این است كه اشتباه غذا می‌خورند زیرا آنها اطلاع دقیقی از میزان كالری موجود در غذا ندارند، مثلا صد گرم تنقلات تقریبا مساوی است با دو بشقاب برنج.
▪ در ذیل به نكاتی اشاره می‌كنم كه می‌تواند وزن شما را كاهش دهد به شرطی كه بخوانید و عمل كنید.
ـ اكثر افراد دارای اضافه وزن، پرخور نیستند اما به اشتباه غذا می‌خورند.
ـ به هیچ عنوان نباید از دستور غذایی داده شده توسط پزشك سرپیچی كنید و غذای مازاد یا كمتر از آن مصرف كنید.
ـ آغاز لاغری و كاهش وزن پس از سه روز استفاده از رژیم غذایی، آغاز می‌شود.
ـ اگر طی دوره رژیم، هر بار از دستور غذایی سرپیچی كنید رژیم شما شكسته می‌شود و كاهش وزن خود را سه روز به تاخیر می‌اندازید. بنابراین كاملا به دستور پزشك عمل كنید.
ـ انجام ورزش و نرمش‌های ویژه، همراه با رژیم غذایی داده شده، شما را در رسیدن به تناسب اندام بیشتر كمك می‌كند.
ـ اضافه وزن و چاقی باعث انواع بیماری‌ها‌ و كوتاهی عمر می‌شود.
ـ سعی كنید تمرینات ورزشی، یك ساعت پیش از غذا یا دو ساعت پس از غذا انجام شود. تمرینات صبحگاهی قبل از صبحانه، اثر بسیار مفیدی در طول روز به جا می‌گذارد.
ـ حتی‌المقدور ا‌ز مصرف میوه‌های شیرین و رسیده خودداری كنید و به جای آن از میوه‌های نارس استفاده كنید.
ـ بعد از مصرف میوه، یك لیوان آب بنوشید.
ـ داروهای ضددرد و آرام‌بخش باعث افزایش وزن می‌شود.
ـ آب میوه را بدون شكر مصرف كنید و از مصرف آب میوه شیرین خودداری كنید.
ـ حذف صبحانه یا شام در رژیم غذایی برای كاهش وزن اشتباه محض است. این عامل نه تنها باعث لاغری نمی‌شود بلكه باعث چاقی و افزایش وزن می‌گردد، از طرفی حذف صبحانه باعث كاهش كارآیی فعالیت روزانه، عصبانیت، پرخاشگری و... می‌شود.
ـ همیشه با یك ترازو در یك وضعیت، خود را وزن كنید (هفته‌ای یك بار)
ـ از خرید غذاهای چاق‌كننده و اشتهاآور خودداری كنید.
ـ در هنگام گرسنگی، اقدام به خرید غذا نكنید.
ـ از خوردن غذا در ساعات نامناسب و خارج از زمان تغذیه، پرهیز كنید. برای مثال به هنگام دادن غذا به بچه‌ها، خود غذا نخورید.
ـ از خوردن غذای اضافه دیگران به دلیل دور نریختن آن اجتناب كنید.
ـ در صورتی كه تمایل دارید، خارج از وقت غذا خوردن چیزی را تناول كنید بهتر است با مشورت پزشك از غذاهای گیاهی، سبزیجات و میوه‌جات استفاده كنید.
ـ سبزیجات و میوه را قبل از غذا میل نمایید.
ـ بعد از پیاده‌روی، دوش سرد بگیرید.
ـ در رژیم غذایی، می‌توانید غذا را به تدریج مصرف كنید. (آغاز، سر ساعت باشد)
ـ از ماست، آبلیمو و روغن زیتون به عنوان سس استفاده و از خوردن مایونز به شدت پرهیز كنید.
ـ از همه دوستان و همكاران خود كمك بگیرید كه شما را از خوردن غذاهای اضافی منع كنند و اگر حواستان در محل كار نیست، شما را متوجه كنند.
ـ غذا را ریز كنید تا بیشتر به نظر برسد و به محض تمام شدن غذا سفره را ترك كنید و از نگهداشتن مداوم قاشق و چنگال كه باعث تداوم لقمه‌ها می‌شود اجتناب كنید.
ـ زمان غذا خوردن و جویدن را زیادتر كنید و لقمه‌ها را آرام‌آرام قورت بدهید.
ـ قبل از قورت دادن یك لقمه، اقدام به خوردن لقمه بعدی نكنید.
ـ سعی كنید از ماهی‌های آزاد استفاده نكنید چون خیلی چرب هستند.
ـ به هنگام غذا خوردن، آب زیاد ننوشید. بهتر است یك ربع پیش از غذا و یك ساعت پس از غذا آب بنوشید.
ـ اگر شما در انتخاب غذا رعایت نكاتی را كه به شما گوشزد كردیم انجام دهید و به دستورات غذایی، خوب عمل كنید، مطمئن باشید به وزن ایده‌آل خود خواهید رسید.
ـ تقلید كردن رژیم غذایی دیگران اصلا صحیح نیست، به خاطر این‌كه ممكن است یك نوع رژیم غذایی در یك انسان چاق موثر باشد، اما در دیگری موثر نباشد. بنابراین رژیم غذایی هر كس برای ساختمان جسمی و روانی همان شخص تعیین می‌شود و این كار توسط پزشك معالج انجام خواهد شد. بنابراین از رژیم غذایی دیگران برای افزایش و كاهش وزن خود هرگز استفاده نكنید.
ـ وعده‌های غذایی را طوری در نظر بگیرید كه فاصله غذایی، حدود دو ساعت باشد.
دکتر مسعود نقی زاده
منبع : مجله خانواده سبز

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه