بدنسازی و عوارض مصرف متان

ایران بانو دات کام
بدنسازی و عوارض مصرف متان

بدنسازی و عوارض مصرف متان،عوارض مصرف متان،بدنسازی،تناسب اندام،ورزش
بدنسازی و عوارض مصرف متان،عوارض مصرف متان،بدنسازی،تناسب اندام،ورزش

در این مقاله ، میزبان آقای نوید ۲۲ ساله هستیم که چند سالی است شنا و دوچرخه سواری می کنند اما از حدود ۴ ماه پیش، تصمیم گرفته اند زمانی را هم به ورزش در یک باشگاه بدنسازی اختصاص دهند...

حالا اینکه چرا او سوژه این هفته ما شده و متخصصان «سلامت» چه نظری درباره حرف ها و سوال هایش دارند، می توانید در ادامه بخوانید.

آقای نوید که به توصیه مربی اش از مکمل استفاده کرده، از «سلامت» می پرسد:

مگر متان هم عارضه دارد؟!

از خودتان و ورزش هایی که انجام می دهید برایمان می گویید؟

بله، از حدود ۱۲ سالگی شنا می کنم. شنا کردن در خانواده ما طرفداران بسیار زیادی دارد. البته که در دوران کودکی دوچرخه سواری هم می کردم اما از ۱۵ سالگی به بعد، کمی حرفه ای تر به این ورزش پرداختم. به طور کلی، تمام افراد خانواده ما اهل ورزش هستند و به همین دلیل از همان بچگی به ورزش هایی که برادر و پدرم انجام می دادند، علاقه مند شدم.

چه شد که سر از باشگاه بدنسازی درآوردید؟

راستش را بخواهید، با اینکه زیاد ورزش می کنم، عضلات نسبتا سفتی دارم، اما عضلاتم به اندازه ای که می خواهم پرحجم نیستند. از آنجا که خیلی از افراد بدنساز عضلاتی محکم و تقریبا پرحجم دارند، تصمیم گرفتم برای مدتی هم بدنسازی کار کنم تا شاید بتوانم حجم عضلات خود را افزایش دهم.

چند وقت است که بدنسازی کار می کنید؟

حدود ۴ ماه.

در این ۴ماه، به هدفی که برای ورود به این رشته داشتید هم نزدیک شده اید؟

نه، البته خودم که فکر می کنم ۴ ماه کار کردن در رشته بدنسازی برای رسیدن به نتیجه دلخواه و موردنظرم، خیلی کم است و باید تلاش، صبر و پشتکار بیشتری داشته باشم اما نظر مربی و تقریبا تمام بچه های باشگاه، چیز دیگری است.

چه چیزی؟

اینکه افزایش حجم عضلات، بدون مصرف مکمل های ورزشی و تغذیه ای، به هیچ وجه امکان پذیر نمی شود. می ترسم وسوسه شوم و سرانجام اقدام به مصرف این مکمل ها کنم.

شما که خود و خانواده تان، ورزشکار و تحصیلکرد ه اید، واقعا از عوارض مکمل های ورزشی یا حتی مکمل هایی غذایی که بدون نسخه پزشک مصرف شوند، آگاهی ندارید؟

چرا، من عوارض خیلی از مکمل های ورزشی را می دانم اما نمی دانم تفاوت مکمل غذایی و ورزشی چیست و کدام را می توان بدون نسخه پزشک هم مصرف کرد. حتی نمی دانم اگر این مکمل های ورزشی و غذایی غیرمجاز هستند، پس چرا در باشگاه های ورزشی به وفور پیدا می شوند؟ علاوه بر این، مربی من، نوعی محصول به قول خودش جدید و بی عارضه را برای افزایش حجم عضلاتم به من معرفی کرده است.

چه محصولی؟

دارویی به نام «متان» که ظاهرا عوارض جانبی هم ندارد. البته من در مورد سلامت خودم کوتاه نمی آیم و بی گدار به آب نمی زنم. به همین دلیل هم در میزگرد شما شرکت کردم تا نظر متخصصان «سلامت» را در این باره بدانم و بهترین تصمیم را بگیرم.

حرف آخر؟

به عنوان یک جوان ورزشکار، واقعا دوست دارم بدانم برای انتخاب یک باشگاه سالم ورزشی باید چه معیار و ملاک هایی را در نظر داشته باشم تا سلامتم به خطر نیفتد. به علاوه، می خواهم بدانم آیا امکان عضلانی و پر شدن اندام برای تمام افراد وجود دارد یا می توان بدون مصرف دارو و مکمل هم به نتیجه دلخواه رسید؟

نگاه عضو هیات رییسه فدراسیون ورزش های همگانی

توصیه

دکتر سیدشهرام میرزمانی به سوژه

«میزگرد تناسب اندام»

مهم ترین معیارهای انتخاب باشگاه بدنسازی

مکمل های رژیمی و غذایی چیستند و با چه شرایطی در کشور تولید، وارد و عرضه می شوند؟

مکمل های رژیمی و غذایی براساس ضوابط وزارت بهداشت تولید، وارد و عرضه می شوند. طبق این ضوابط، مکمل های رژیمی غذایی به فرآورده هایی گفته می شود که حاوی موادمغذی باشند، فقدان یا کمبود یک یا چند ماه مغذی اولیه را در رژیم غذایی فرد جبران کنند و از طریق ارتقای عملکرد یا پیشگیری از اختلال های دستگاه های مختلف بدن، امکان افزایش سلامت فرد را فراهم کنند. در کل، مکمل های رژیمی غذایی شامل این موارد می شوند:

ویتامین ها، املاح، گیاهان و مواد طبیعی، اسیدهای آمینه و هر ماده دیگری که برای افزایش میزان دریافت نیازهای غذایی استفاده می شود یا هر ماده تغلیظ شده، متابولیت شده، تشکیل شده، استخراج شده یا ترکیب شده از مواد نامبرده. این مکمل ها به شکل قرص، کپسول، ژل، مایعات، نوشیدنی ها، پودر و شکلات، تولید و عرضه می شوند و فقط خوراکی هستند.

آیا خود مصرف کننده ها، فروشنده ها یا حتی واردکنندگان مکمل های مختلف می توانند مکمل غذایی را از مکمل ورزشی افتراق بدهند؟

نه، تشخیص اینکه فرآورده ای دارو یا مکمل رژیمی و غذایی یا مکمل ورزشی یا غیرورزشی است یا نه، برعهده وزارت بهداشت است. یعنی توزیع مکمل های مجاز و قانونی، فقط از طریق شرکت های پخش دارویی انجام می گیرد بنابراین ارائه یک نسخه از قرارداد پخش سراسری مکمل، به وسیله شرکت های پخش دارویی، به سازمان غذا و دارو الزامی است. محل عرضه مکمل های رژیمی و غذایی هم فقط داروخانه هاست که آنها هم فقط با نسخه پزشک متخصص تغذیه یا طب ورزشی باید مکمل را به مصرف کننده تحویل دهند.

پس این مکمل هایی که در باشگاه های ورزشی به فروش می رسند، همگی غیرمجاز هستند؟

متاسفانه بله. بخشی از موادی که تحت عنوان مکمل های بدنسازی در باشگاه ها عرضه می شوند، مکمل های رژیمی و غذایی غیرمجاز، تقلبی، قاچاق و داروهای نیروزایی هستند که مصرف آنها عوارض آسیب زای موقتی، دائمی و مرگباری برای مصرف کننده خواهند داشت. رایج ترین داروهای نیروزا، به خصوص در رشته بدنسازی، داروهایی مانند تستوسترون، هورمون رشد، ناندرولون، هیدروکورتیزون، تریامسینولون، استانوزولول، متاندیون یا دیانابول (متان)، انسولین، آمفتامین، متامفتامین (شیشه)، دی اکسی متامفتامین (اکس)، کوکائین، موادمخدر سنتی، دگزامتازون، بتامتازون، فوروسماید (لازیکس)، سوما، کلنبوترول، پردنیزولون، الکل، ایندرال (پروپرانولول)، افدرین، کلومیفن و آتنولول هستند. این داروها به عنوان ماده ممنوعه در ورزش شناخته شده اند که در صورت مصرف مستقیم یا غیرمستقیم (آلودگی مکمل های رژیمی و غذایی به آنها) حکم دوپینگ را دارند و سلامت مصرف کننده را به خطر می اندازند.

افرادی که قصد ثبت نام در باشگاه های بدنسازی دارند، باید به چه نکته هایی توجه کنند؟

هنگام انتخاب یک باشگاه ورزشی، ابتدا باید به داشتن مجوزهای قانونی از اداره کل ورزش و جوانان استان و سایر مراجع قانونی برای فعالیت باشگاهی در رشته مربوطه توجه کرد. مجوز باشگاه را اداره کل ورزش و جوانان (کمیسیون ماده۵) پس از تکمیل فرم های مربوط و دریافت مدارک و مستندات منطبق با مفاد قانون تاسیس باشگاه های ورزشی، به نام مدیرعامل و مدیر یا مدیره باشگاه صادر می کند. دوم، مربیان باشگاه باید دارای مدرک مربیگری رسمی و با تاریخ معتبر از فدراسیون مربوط باشند. ضمن اینکه برای انتخاب باشگاه خوب و استاندارد باید به این موارد توجه کرد: تاسیسات و فضاهای استاندارد، ایمن و بی خطر متناسب با رشته ورزشی از جمله فضای تمرین، رختکن ها، سرویس های بهداشتی و حمام، کف و دیوارها، استحکام و مقاومت ساختمان، به کارگیری تجهیزات ورزشی استاندارد، سالم و ایمن، تفکیک فعالیت های ورزشی متناسب با گروه های سنی و جنسی و سطح توانایی ورزشکاران، دسترسی به تجهیزات ایمنی و کمک های اولیه، حضور مدیر باشگاه یا جانشین وی در تمام ساعت های فعالیت باشگاه، داشتن بیمه های مسوولیت مدنی و حوادث و سوانح، پایبندی به صدور بیمه ورزشی برای همه مربیان و ورزشکاران باشگاه.

یک باشگاه سلامت، چه باشگاهی است؟

باشگاه ورزشی، موسسه ای است که با هدف تعلیم و تقویت قوای جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی افراد و سالم سازی جامعه و تعمیم یک یا چند رشته ورزشی مطابق با ضوابط فنی و اصول و مقررات تعیین شده به وسیله وزارت ورزش و جوانان و براساس مفاد آیین نامه اجرایی قانون تاسیس باشگاه های ورزشی و تحت نظارت اداره های کل ورزش و جوانان استان اداره می شود. باشگاه های ورزشی، ستون فقرات جنبش و نهضت ورزش کشور هستند. به همین دلیل هم برنامه باشگاه های ورزشی دوستدار سلامت با تاکید بر فعالیت بدنی ارتقادهنده سلامت، باید در کشور راه اندازی شود. یعنی باشگاه های ورزشی برای اینکه دوستدار سلامت محسوب شوند، باید قادر به ارائه برنامه های ورزشی و فعالیت های بدنی سلامت محور باشند. این برنامه ها ممکن است فعالیت های ورزشی سنتی، برنامه های تمرینی خاص با فعالیت های بدنی و شیوه زندگی را دربربگیرند.

باشگاه های ورزشی چگونه می توانند چنین برنامه هایی سازماندهی کنند؟

با توجه به اینکه نقش این باشگاه ها، فقط ترویج همگانی و فعالیت های بدنی در مفهوم گسترده تری نسبت به فعالیت های ورزش پایه است، می توانند موارد زیر را برای پیگیری سلامت محور بودن خود اجرا کنند:

۱ برنامه های ترویج ورزش همگانی و فعالیت بدنی

۲ برنامه های ارتقای فعالیت های بدنی ارتقادهنده سلامت

۳ برنامه های ارتقای سلامت جامعه

برنامه باشگاه های ورزشی دوستدار سلامت، یک برنامه اجرایی و نظارتی حرفه ای برای باشگاه های ورزشی در رشته های مختلف محسوب می شود که با استفاده از روش های علمی، به سمت هدف اصلی شان که فراهم کردن نظام عرضه خدمات ورزشی و تفریحی قابل اعتماد، ایمن و سالم به مخاطبان است، حرکت کنند. همچنین این برنامه به نظام تربیت بدنی کشور کمک می کند اطمینان یابد برنامه ها و فعالیت های باشگاه های ورزشی، نه تنها از بروز آسیب ها، بیماری ها و عوارض ناشی از ورزش و فعالیت بدنی جلوگیری می کند یا آنها را کاهش می دهد، بلکه باعث افزایش میزان بهره وری و ارتقای سلامت فرد، گروه های اجتماعی و جامعه هم خواهد شد.

نگاه متخصص پزشکی ورزشی

درباره متان چه می دانید؟

دکتر احمد باقری مقدم

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

«متان» نام کارخانه سازنده نوعی دارو است که مصرف آن به تازگی در میان ورزشکاران رشته بدنسازی، طرفداران زیادی هم پیدا کرده است. نام اصلی این دارو، «دیانابول» است و جزو استروییدهای آنابولیک خوراکی محسوب می شود که به عنوان داروهای حجم دهنده عضلات و البته به صورت غیرمجاز و غیرقانونی در برخی باشگاه های ورزشی عرضه می شود. متاسفانه استروییدهای آنابولیک با نام ها و برندهای بسیار مختلفی در بازار وجود دارند و گاهی سودجویان به جای معرفی مکمل یا داروی خاص به نام استرویید، از نام تجاری، نام کارخانه یا برند دارو برای عرضه آن استفاده می کنند. این کار برای فریب دادن مشتری انجام می شود تا با مواجهه با یک نام و نشان جدید، خیلی متوجه عوارض دارو نباشد. در مواردی هم، زمانی که در مورد عوارض دارویی گروهی از محصولات مانند استروییدها، در جامعه اطلاع رسانی گسترده ای می شود، عرضه کنندگان این محصولات ترجیح می دهند کالای خود را با شگرد دیگری به فروش برسانند و نتیجه هم همین می شود که مثلا به جای معرفی استرویید «دیانابول» از نام کارخانه آن که همان «متان» است، استفاده می کنند تا بتوانند افراد ناآگاهی که چندان اهل پیگیری نیستند، از این طریق و با تبلیغات فراوان، در دام سودجویی خود بیندازند. خوشبختانه افراد آگاه و اهل مطالعه مانند آقای نوید، بدون فکر و کسب اطلاعات کافی، اقدام به مصرف هیچ نوع دارو یا مکملی که اطلاعی در مورد عوارض آن ندارند، نمی کنند اما کم نیستند جوانان غافلی که فریب این سودجویی ها را می خورند و سر هیچ و پوچ، سلامت و جان و مال خود را به خطر می اندازند.

بد نیست بدانید تمام استروییدهای آنابولیک از جمله متان، دارای عوارض مشترکی هستند اما برخی از آنها به دلیل ترکیب هایی که دارند، عوارض شدیدتر یا خفیف تری برای مصرف کننده ایجاد می کنند. یعنی مربی آقای نوید، فقط برای کسب سود به او گفته که متان، دارویی بدون عارضه است، در صورتی که مصرف این محصول غیرمجاز هم تمام عوارض استروییدهای آنابولیک را به دنبال خواهد داشت. از آنجا که دیانابول، به شکل خوراکی هم در بازار وجود دارد، ممکن است از آن نسبت به سایر استروییدها و تستوسترون های تزریقی استقبال شود. دیانابول یا همان متان، یکی از مشتقات تستوسترون است. البته قدرت آن از تستوسترون کمی بیشتر است. این محصول، قدرت آندروژنی دارد و می تواند کار عضله سازی و افزایش حجم عضلات را انجام بدهد. ناگفته نماند عضله سازی ناشی از مصرف چنین داروهایی، به طور حتم با عوارض بسیار زیادی هم همراه خواهد بود، عوارضی مانند اختلال های هورمونی در مردان و زنان، ایجد مشکلات کبدی، ابتلا به نارسایی کبد، مشکلات قلبی عروقی، نازایی، کاهش میل جنسی، ابتلا به دیابت یا حتی ابتلا به انواع بیماری های روانی و خلقی. پس به صراحت اعلام می کنم که مصرف متان(متاندیون) یا دیانابول هم مانند تمام استروییدهای آنابولیک دیگر، غیرمجاز و پرخطر است.

خیلی از جوان ها و نوجوان هایی مانند آقای نوید که ورزش بدنسازی را برای حفظ سلامت، افزایش حجم عضله یا بالا بردن وزن انتخاب می کنند، فکر می کنند با توسل به داروها و مکمل های مختلف می توانند هدف های خود را در این رشته ورزشی دنبال کنند، در صورتی که اصلا این طور نیست. یکی از بزرگ ترین مشکل هایی که افراد تازه وارد به رشته بدنسازی دارند و متاسفانه برخی مربی ها هم به مشکل آنها دامن می زنند، عجله و شتابی است که برای افزایش هر چه سریع تر حجم عضله و قدرت بدنی دارند. معمولا تعداد کمتری از افراد به این نکته توجه دارند که بدنسازی باید برای افزایش تدریجی و طبیعی حجم عضلات انجام شود و هدف آن، افزایش سریع و غیرقابل قبول حجم عضله ها و قدرت بدنی نیست. به طور کلی، باید این نکته را هم در نظر داشته باشیم که ژنتیک افراد با یکدیگر متفاوت است. یعنی بعضی به راحتی عضله می گیرند و بعضی ها هم نه.

ظرفیت هر فردی برای افزایش حجم عضلات متفاوت است و اصلا برخی افراد استعداد افزایش حجم عضله را طبق تصورات خود ندارند. چنین افرادی، همان هایی هستند که بعد از مدتی رفت وآمد به باشگاه، مصرف داروها و مکمل های غیرمجاز را شروع می کنند تا هرچه سریع رت به هدفشان که همان افزایش وزن و حجم عضله کاذب است، برسند. در حالی که از آنجا که ظرفیت بدنی این افراد اجازه افزایش بیش از حد عضله را نمی دهد، برگشت مجدد وزن و حجم عضله به وضع قبلی اش هم دور از انتظار نخواهد بود. در نهایت هم باید به آقای نوید بگویم که ورزش های قدرتی و حرکت هایی که با کار با وزنه همراه است، می توانند به تدریج باعث افزایش حجم عضله ها، همگام با ریتم طبیعی فیزیولوژیک و طبیعی بدن باشند. این افزایش حجم در افرادی که استعداد عضله گیری بیشتری دارند، بیشتر و بهتر اتفاق خواهدافتاد. به همین دلیل توصیه می شود برای افزایش عضله با ورزش بدنسازی، حتما صبر و حوصله به خرج دهید و سعی کنید با تمرین مستمر به این هدفتان برسید.

بازخوانی پرونده پزشکی آقای نوید با حضور دکتر سیدشهرام میرزمانی عضو هیات رییسه فدراسیون ورزش‌های همگانی دکتر احمد باقری‌مقدم متخصص پزشکی ورزشی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه