کافی است نام شان را در اینترنت جست وجو کنید تا بفهمید که پیدا کردن این فیلم های ممنوعه می تواند به راحتی خرید یک بطری آب معدنی باشد. گاهی نمی توانیم انکار کنیم که بازارهای زیرزمینی فروش فیلم، پای صنعت پرسود پورنوگرافی را با وجود همه ممنوعیت های قانونی، عرفی و دینی کشورمان به برخی خانه ها باز کرده و با وجود هشدارهایی که کارشناسان سلامت خانواده مطرح می کنند، این فیلم ها هر روز بیشتر از قبل سلامت جنسی خانواده ها را تهدید می کنند. دکتر فاطمه رنجبر، روانپزشک معتقد است پناه بردن به پورنوگرافی نه ...


با همسر معتاد به پورنوگرافی چه کنیم؟ +عکس

كافي است نام شان را در اينترنت جست وجو كنيد تا بفهميد كه پيدا كردن اين فيلم هاي ممنوعه مي تواند به راحتي خريد يك بطري آب معدني باشد. گاهی نمي توانيم انكار كنيم كه بازارهاي زيرزميني فروش فيلم، پاي صنعت پرسود پورنوگرافي را با وجود همه ممنوعيت هاي قانوني، عرفي و ديني كشورمان به برخي خانه ها باز كرده و با وجود هشدارهايي كه كارشناسان سلامت خانواده مطرح مي كنند، این فیلم ها هر روز بيشتر از قبل سلامت جنسي خانواده ها را تهديد مي كنند.

دكتر فاطمه رنجبر، روانپزشك معتقد است پناه بردن به پورنوگرافي نه تنها كمكي به گرم شدن رابطه زناشويي شما و همسرتان نمي كند بلكه با معتاد كردن همسرتان به تماشاي اين تصاوير مي تواند شما را هر روز از يكديگر دورتر كند. او در اين مطلب به شما مي گويد با همسري كه به ديدن پورنوگرافي عادت ك��ده چه برخوردي بايد بكنيد.

نمي تواند به شما نزديك شود؟

بسياري از مشكلاتي كه همسر شما امروز با آن دست و پنجه نرم مي كند، از كودكي اش ناشي مي شود. گرايش به پورنو هم از اين قاعده مستثنا نيست. اگر همسرتان نمي تواند رابطه زناشويي را با رغبت انجام دهد يا با انجام آن دچار هراس، اضطراب يا احساس گناه مي شود بايد كمي به عقب بازگرديد. ممكن است ديدن ناخواسته و ناآگاهانه تصاوير پورن در كودكي، چنين هراسي را در او ايجاد كرده باشد.

با همسر معتاد به پورنوگرافی چه کنیم؟ +عکس

تا قبل از بلوغ، ممكن است كودك فقط به قصد كنجكاوي پورن ببيند و چون بلوغ جنسي اتفاق نيفتاده تحريك جنسي صورت نگيرد بنابراین ممكن است صحنه ها را نوعي خشونت تصور كند چون هنوز ارتباط جنسی و درک دقیقی از روابط جنسی ندارد که اين مساله مي تواند در آينده منجر به اضطراب، احساس گناه، اشتغال ذهني ناشي از تصاوير ديده شده، انزجار جنسي و حتي درد شود. اگر شما به ابتلاي همسرتان به چنين مشكلي شك داريد، مي توانيد اين احتمال را در نظر بگيريد اما يادتان نرود همه آدم ها با چنين دليلي به سمت اين تصاوير نمي روند.

فكرش با شما نيست؟

اشتباهات نوجواني همسر شما مي تواند زندگي مشترك امروزتان را از هم بپاشد. در نوجواني و بعد از بلوغ، ديدن صحنه هاي پورن مي تواند تاثيرات منفي ماندگاري را بر روان فرد بگذارد. ديدن پورن در نوجواني به اين معنا نيست كه نوجوان حتما گرايش جنسي ناسالم دارد. گاهي اوقات فرد نوجوان هنوز به مسائل جنسي آگاهي ندارد و حجب و حيا مانع مي شود تا از والدين يا افراد ديگر در اين مورد سوال كند و صرفا به قصد كنجكاوي پورن مي بيند تا اطلاعات جنسي اش را بالا ببرد.

اما تكرار ديدن صحنه هاي پورن براي ارضاي اين كنجكاوي، نه تنها منجر به افزايش اطلاعات جنسي نوجوان نمي شود بلكه صحنه هاي غلو شده ارتباط جنسي كه در آن هيچ عاطفه و عشقي وجود ندارد و صرفا بر ارضاي جنسي تاكيد مي شود، باعث مخدوش شدن ادراك يك رابطه سالم همراه با علاقه و عشق در آينده خواهد شد. اگر همسر شما سابقه ازدواج شكست خورده اي را در كارنامه اش دارد و امروز هم نمي تواند تمام جسم و روانش را به شما بسپارد، ممكن است گرفتار تصوير نادرست يا آزار دهنده اي باشد كه از نوجواني با خود آورده است. اما قبل از زدن هر برچسبي به او از اين موضوع مطمئن شويد.

كنجكاوي كار دستش داده؟

همسرتان را در حال ديدن پورن مشاهده كرده ايد و احساس مي كنيد زندگي تان از دست رفته است؟ قبل از آنكه همه چيز را تمام شده بدانيد بايد مطمئن شويد اين ماجرا تا كجا پيش رفته است. گاهي فقط يك كنجكاوي ساده در بزرگسالان دليل گرايش به ديدن پورن مي شود و با رفع كنجكاوي ديدن آن هم متوقف مي شود. اما بعضي افراد ترجيح مي دهند به جاي اينكه با همسرشان ارتباط داشته باشند از طريق ديدن فيلم لذت اين ارتباط را تجربه كنند.

درواقع ترجيح جنسي آنها ديدن پورنوست و نه يك انسان. اين مساله مي تواند هم در مردان و هم در زنان چه متاهل و چه مجرد اتفاق بيفتد. در افراد مجرد ادامه اين وضع باعث مي شود فرد از ازدواج پرهيز كند يا اگر ازدواج كرد رابطه جنسي با همسرش در زندگي مشترك او هيچ جايگاهي نخواهد داشت. شما قبل از آنكه از اين ماجرا يك بحران بسازيد، بايد بدانيد همسرتان در چه مرحله اي قرار دارد و تا چه حد به اين تصاوير وابسته شده است.

كار از كار گذشته است؟

ارتباط زناشويي شما سرد شده و به تازگي فهميده ايد كه همسرتان سراغ ديدن پورن مي رود؟ پس شايد مشكل شما از آنچه تصور مي كنيد، حادتر باشد. در افراد متاهل به مرور زمان تمايل به پورن باعث كاهش تمايل به رابطه جنسي با همسر شده و اين مساله مي تواند منجر به كاهش رابطه عاطفي بين آنها و كاهش ظرفيت دوست داشتن همديگر شود.

در بعضي اوقات هم فرد متاهل با ديدن روابط جنسي غلو شده در فيلم هاي پورنو، توقعات جنسي اش از همسر بالا رفته و جذابيت جنسي همسرش را كمتر از واقع برآورد مي كند و ديگر نمي تواند از طريق همسرش ارضاي جنسي شود. به همين دليل اين افراد به ديدن پورن و جايگزين كردن آن با ارتباط زناشويي شان رو مي آورند و بي آنكه باخبر باشند، عشقي كه سال ها براي ساختنش تلاش كرده اند را ويران مي كنند. اما ممكن است سردي ميان شما به دلايل ديگري ايجاد شده باشد، پس اول با همسرتان صحبت و مشكل اصلي را پيدا كنيد. شايد خود شما هم در ايجاد اين فاصله مقصر باشيد.

دست به کار درمان شوید

اگر همسرتان را در حال دیدن فیلم پورنو مشاهده کردید، داد و قال را کنار بگذارید و دنبال راه چاره بگردید

همسرتان معتاد شده؟

در مورد همسرتان زود قضاوت نكنيد و قبل از زدن هر برچسبي به او، نشانه ها را كنار هم بگذاريد و بررسي كنيد. اعتياد به پورنو مثل هر اعتياد ديگري است و زماني اتفاق مي افتد كه فرد ساعات زيادي از روز را صرف پرداختن به پورن مي كند يا براي به دست آوردن ابزار آن، دست به رفتارهاي آسيب رسان مثل پرداختن پول زياد، درگير شدن در مسائل غيرقانوني و. . .

مي زند و اين مساله باعث اختلال در زندگي روزمره اش می شود. در مواجهه با فردي كه به كرات از ابزارهاي پورن استفاده مي كند چه كودك، چه نوجوان يا همسر مهم است تا انگيزه فرد از تمايل به پورنو را بدانيم؛ مثلا در مواردي كه فرد متاهل است آيا صرفا يك كنجكاوي او را به ديدن پورنو مي كشاند؟ آيا در روابط جنسي با همسرش دچار مشكل است؟ آيا مشكلات روزمره زندگي خانوادگي باعث كاهش روابط عاطفي او با همسرش شده و درنتيجه جذابيت هاي جنسي همسرش مثل سابق باعث ارضاي او نمي شود؟ در هر حال يك گفت وگوي صريح و بي پرده بين همسران درگير در اين مساله مي تواند به شناسايي انگيزه ها و رفع مشكل كمك كند. در نهايت كمك گرفتن از يك متخصص در امور روابط جنسي يا سكس تراپيست مي تواند راه حل باشد.

مرد زندگي تان را درمان كنيد

- انـگـيـزه هاي همسرتان را بشناسيد. چرا او سراغ چنين رفتاري رفته است؟ آيا اختلافات شديد شما باعث اين گرايش شده يا او كاملا ناآگاهانه وارد اين جريان شده است؟ شما پيش از آنكه براي ترك عادت همسرتان كاري كنيد، بايد از دليل رو آوردن به اين جریان باخبر شويد و آن را از ميان برداريد.

- بعد از علت يابي، نوبت به شـنـاسايي تقويت كننده ها مي رسد. عواملي كه رفتار او را تقويت كرده بشناسيد. آيا دوستي با افرادي با همين تمايلات، سپري كردن زمان زيادي در تنهايي و بيكاري او را به چنين دامي انداخته است؟

- براي اينكه به همسرتان در ترك اين وابستگي كمك كنيد بايد عوامل تخفيف دهنده اين رفتار را بشناسيد. بودن در جمع هاي خانوادگي، اشتغال به كار، تقويت رابطه ميان شما به عنوان يك زوج و بسياري از راه هاي ديگر مي تواند در اين زمينه به شما كمك كند.

- اين شما هستيد كه مي توانيد انگيزه دروني او را براي ترك اين رفتار بيشتر كنيد. بهبود روابط خانوادگي، پيشرفت در مسائل كاري و در نظر گرفتن پاداش براي ترك اين رفتار، مي تواند تمايل او را به كنار گذاشتن اين عادت افزايش دهد. پس يك بار اين دلايل تقويت كننده را همراه با او مرور كنيد.

- او را با پيامد اعتيادش آشنا كنيد. به او گوشزد كنيد در صورت ادامه اين رفتار او را ترك خواهيد كرد و زندگي اش از هم خواهد پاشيد؛ البته قبل از آنكه چنين ادعايي را مطرح كنيد، مطمئن شويد مي توانيد پاي حرف هاي تان بايستيد. در صورتي كه همسرتان با تكرار عادتش تغييري در رفتار شما نبيند، ديگر روي تهديد هاي تان حساب نمي كند. اگر با وجود هر اتفاقي قصد يا امكان ترك كردن او را نداريد، با تهديدهاي تو خالي كار را خراب تر نكنيد.

- به ريسمان مذهب چنگ بزنيد. در نهايت شايد هيچ چيز به اندازه اعتقاد به ارزش هاي اخلاقي و مذهبي در جلوگيري از گرايش افراد به پورن موثر نباشد. بالا بردن ارزش هاي اخلاقي و گرايش های مذهبي در خانواده ها و جامعه قطعا مهم ترين عامل در پيشگيري يا توقف استفاده از ابزارهاي پورن است.

منبع: مجله سیب سبز

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه