این طوری قاپ طرف را بدزدید!


این طوری قاپ طرف را بدزدید! - تصویر 1

اولین ها همیشه در یاد ما آدم ها باقی می ماند به همین خاطر در موقعیت های مختلف اولین برخورد با طرف مقابل اهمیت زیادی دارد. فرقی نمی كند كه قرار است در یك قرار ملاقات برای اولین بار شریك تجاری تان را ببینید یا می خواهید برای اولین بار همسر آینده تان را ملاقات كنید، به هر حال مهم است كه اصول و مبانی برخورد درست در جلسه اول ملاقات را بدانید؛ شاید یك حركت اشتباه یا بیان چند كلمه نادرست كافی باشد تا از چشم طرف بیفتید.

پس اگر می خواهید در برخورد اول تاثیرگذار باشید این اصول طلایی را یاد بگیرید تا طرف به سرعت از شما خوشش بیاید و تصویر مثبتی از شما همیشه گوشه ذهنش داشته باشد.

اعتمادبه نفس داشته باشید

فردی اجتماعی و خوش مشرب كه اعتماد به نفس بالایی دارد در اولین برخورد، تاثیر خوبی بر طرف مقابل می گذارد. اگر چنین ویژگی هایی را در خودتان تقویت كنید، دیگران راحت تر با شما صحبت می كنند و این نشان می دهد كه پذیرای حرف زدن با دیگران هستید.

این طوری قاپ طرف را بدزدید!

محكم دست بدهید

نوع دست دادن شما با طرف مقابل اهمیت دارد. وقتی شل و بی تفاوت دست می دهید احساس خوبی در طرف مقابل ایجاد نمی كنید. سعی كنید شیوه دست دادن شما به گونه ای باشد كه حس خونگرمی و صمیمیت اولیه را به طرف مقابل منتقل كند.

به زبان بدن توجه كنید

زبان بدن زبان قدرتمندی است. زبان بدن افراد مختلف درباره سطح اعتمادبه نفس و خلق وخوی آنها حرف هایی دارد. كافی است به این زبان توجه كنید. اگر می خواهید دیگران در نظر اول جذب شما شود محكم و با اراده بایستید، خم نشوید و قوز نكنید.

در این صورت حس اعتمادبه نفس و قدرت را به دیگری منتقل می كنید. دست های تان را مشت و گره كرده روی میز قرار ندهید یا دست به سینه ننشینید، این حالت ها نشان می دهند كه برای طرف مقابل گارد گرفته اید.

دست و پای تان را تكان ندهید

اگر نشسته اید دست های تان را روی زانو ها قرار دهید. هرگز ناخن تان را نجوید، با موهای تان بازی نكنید و به جان یك تكه دستمال كاغذی نیفتید. شاید در بین مكالمات یكی از این حركات را انجام دهید ولی تكرار و تداوم آنها نشان می دهد كه اضطراب و استرس دارید و این نشانه خوبی برای مخاطب شما نیست؛ حفظ آرامش برگ برنده شما در برخورد اول است.

طرز نشستن و ایستادن شما در برخورد اول اهمیت دارد، با این وجود نباید نشان دهید كه مانند یك رباط حركات خشك و غیرقابل انعطافی دارید. درصورتی كه استرس داشته باشید این احساس به طرف مقابل هم منتقل می شود.

لبخند بزنید

هر چهره ای با یك لبخند ملایم زیبا تر می شود، بنابراین اگر می خواهید در نگاه اول تاثیرگذار باشید و چهره خوبی از شما در ذهن طرف مقابل شكل گیرد، لبخند را فراموش نكنید. یادتان باشد كه بعد از یك لبخند به سرعت چهره ای عبوس و جدی به خودتان نگیرید و كاری نكنید كه طرف تصور كند لبخند شما ساختگی و از روی اجبار بوده است.

اجازه دهید دیگران هم صحبت كنند و فقط شما متكلم وحده نباشید. وقتی پشت سر هم و بدون وقفه حرف می زنید این ویژگی برای مخاطب شما در اولین برخورد خوشایند نیست.

تماس چشمی را از دست ندهید

زمانی كه در حال صحبت هستید، با مخاطب تماس چشمی داشته باشید. وقتی چشم های شما به دوردست ها خیره شود یا جای دیگری را نگاه كنید این حس در مخاطب ایجاد می شود كه به حرف هایش توجه نمی كنید یا حواس تان جای دیگری است.

خوب لباس بپوشید

مهم است كه متناسب با نوع ملاقات لباس مناسبی را انتخاب كنید. لازم نیست لباس های شما مد روز و از برند های گران قیمت باشند كافی است به رنگ ها دقت داشته باشید و البته از اصل تمیزی غافل نشوید. به طور مثال اگر قرار است در اولین قرار ملاقات كاری با فردی مصاحبه شغلی انجام دهید، پوشیدن لباس های اسپرت توصیه نمی شود. حتی خوب است كه به رنگ لباس های تان هم توجه کنید مثلا رنگ آبی هنگام مصاحبه های شغلی بهترین انتخاب است و حس آرام بودن شما را به طرف مقابل القا می كند.

در مورد خانم ها هم توصیه می شود به نوع پوشش و حتی اندازه مانتو و رنگ شال یا روسری توجه کنند. توصیه می شود كه در اولین برخورد از زیورآلات زیادی استفاده نكنید و به ویژه اگر قرار است با همسر آینده تان ملاقاتی داشته باشید از انتخاب طلا و جواهرات فراوان پرهیز كنید.

شوخ طبع باشید

گاهی اوقات در میان حرف ها جملات بامزه ای بگویید كه لبخند را روی چهره مخاطب تان بنشاند. البته در این كار زیاده روی نكنید و از روی اجبار سراغ شوخی های مصنوعی و اجباری نروید.

این طوری قاپ طرف را بدزدید!

برای شوخ طبعی جوك های زشت و زننده به كار نبرید و سعی نكنید از این راه صمیمیت بیشتری ایجاد كنید چون ممكن است اثر معكوس داشته باشد و فردی كه با او مشغول گفت وگو هستید این رفتار را شایسته نداند و تصویر نامناسبی از شما در ذهنش شكل گیرد.

خودتان را علاقه مند نشان دهید

وقتی مشغول صحبت هستید خودتان را نسبت به موضوع مورد بحث علاقه مند نشان دهید. وقتی سرتان را حركت نمی دهید یا با سر، صحبت های طرف را تایید نمی كنید، این زبان بدن نشان می دهد كه به موضوع علاقه مند نیستید. از این رو در برخورد اول طرف مقابل شما از این طرز برخورد احساس خوبی پیدا نمی كند.

علاوه بر این بهتر است خودتان را نسبت به بعضی موضوعات علاقه مند نشان دهید و سعی كنید علایق مشتركی با آن فرد پیدا كنید. شروع صحبت می تواند در مورد آب و هوا باشد و در ادامه شاید بحث به موسیقی، فیلم های سینمایی یا سریال های تلویزیونی هم برسد.

تمركز داشته باشید

ضمن صحبت كردن با دیگران مدام چشم تان به تلفن همراه نباشد و لابه لای صحبت ها به پیامك ها پاسخ ندهید، درصورتی كه مجبور به پاسخ هستید از طرف مقابل عذرخواهی كنید. اگر می دانید كه این فرد در زمینه خاصی سابقه درخشان دارد ضمن صحبت به این موفقیت اشاره ای داشته باشید و طرف را تحسین كنید.

درمورد مصاحبه های شغلی توصیه می شود در مورد شركت اطلاعاتی كسب كنید و به مصاحبه كننده ای كه برای اولین بار شما را می بیند نشان دهید با موفقیت و سوابق شركت آشنایی دارید.

تمیز و خوشبو باشید

عطر بزنید و خودتان را تمیز نشان دهید. لازم نیست عطر و ادكلن شما گران قیمت باشد همین كه كمی به خودتان رسیده باشید نشان می دهد برای خود ارزش قائل هستید و بهداشت فردی برای تان اهمیت دارد. بهداشت و سلامت دندان ها هم اهمیت دارند. آرایش بیش از حد برای خیلی از افراد خوشایند نیست و داشتن پوستی تمیز و شفاف بیشتر اهمیت دارد، بنابراین استفاده از كرم های مناسب برای رطوب رسانی به پوست و توجه به سلامت موها در جذابیت شما تاثیر دارند.

منبع: مجله زندگی ایده آل

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه