از ذخیره جنین تا پاسخ به شائبه فروش تخمک

ایران بانو دات کام
معاون پژوهشی مرکز درمان ناباروی ابن سینا به توضیح آخرین و جدیدترین روش‌های درمان ناباروی در کشور پرداخت و درباره پرسش‌های پیرامون آنها پاسخ داد.

دکتر محمدرضا صادقی در گفت‌وگو با (ایسنا)، با اشاره به فعالیت بانک نگهداری از جنین در کنار بانک اسپرم، تخمک و ... در مرکز ابن سینا به منظور کمک به فرزنددار شدن زوجین نابارور گفت: در این بانک جنین‌های اضافی زوجین نابارور ذخیره می‌شود.

وی ادامه داد: همه زوجینی که برای درمان ناباروری مراجعه می‌کنند، به علت تحریک تخمک‌گذاری، ممکن است صاحب 10 جنین یا بیشتر شوند، در این صورت حداکثر جنینی که برای این زوج‌ها منتقل می‌کنیم، سه جنین است. بهترین راهکار این است که جنین‌های اضافی به گروه‌های سه یا چهارتایی تقسیم و ذخیره شوند تا در صورت عدم موفقیت، سیکل درمانی مجددا تکرار نشود.

به گفته معاون پژوهشی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا زوجین بسیاری را داریم که پنج یا 10 سال پس از صاحب فرزند شدن به کمک روش‌های کمک ناباروری، قصد داشتن فرزند دوم می‌کنند که در این صورت به مرکز مراجعه کرده و ما همان جنین ذخیره شده را برایشان منتقل می‌کنیم.

صادقی در پاسخ به اینکه آیا می‌توان جنین‌های ذخیره شده را برای سایر زوجین نابارور نیز مورد استفاده قرار داد، گفت: این امر امکان‌پذیر است ولی شرایطی دارد. ما در دادن جنین یک فرد به فرد دیگر نکته مهمی را در نظر می‌گیریم که آن هم در سلامت کامل جنین از حیث برخی بیماری‌های خاص و بررسی کامل آن است. وقتی بنا شود جنین یک خانواده دیگر را به یک زوج بدهیم، باید مطمئن شویم که کاملا سالم است تا جنینی را به وی منتقل نکنیم که دچار مشکل باشد و آنها صاحب کودکی ناقص شوند.

معاون پژوهشی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا ادامه داد: اگر زوجین مایل به ذخیره و نگهداری جنین‌های خود نباشند می‌توانند اعلام انصراف کنند. زیرا حتی اگر این انصراف را اعلام نکنند، ما از نظر قانونی و پزشکی اجازه اهدای این جنین‌ها را نداریم. البته به تدریج اغلب این جنین‌ها از گردونه نگهداری حذف می‌شوند. مگر آنکه خانواده‌هایی اعلام رضایت کرده باشد جنین خود را برای کمک به تحقیقات پزشکی اهدا ‌کنند.

به گفته صادقی تاکنون بیش از چند هزار نمونه جنین در این بانک ذخیره شده است.

وی در واکنش به اخباری مبنی بر فروش تخمک از سوی برخی زنان گفت: اکنون دوره ایثار گذشته، مشکلات اقتصادی بسیار است. اما پرداخت وجه در قبال اهدای تخمک، توافقی است. در واقع طرفین روی یک مبلغی توافق می‌کنند که به ازای آن تخمک‌هایشان را اهدا کنند. بحث فروش خیلی مطرح نیست و یک "هبه" محسوب می‌شود که خانواده دریافت کننده برای فرد اهداکننده برای قدردانی و تشکر از این اقدام در نظر می‌گیرد.

صادقی تاکید کرد: شائبه فروش تخمک پیش نیاید، هدف مرکز این است که این پروسه کاملا محرمانه بماند. حتی دهنده و گیرنده از یکدیگر خبر ندارند و این مسئله برای ما بسیار مهم است. گاهی دهنده و گیرنده اگر همدیگر را بشناسند ممکن است همین مباحث پولی مطرح شود، به همین خاطر این موضوعات را خود مرکز سامان می‌دهد تا خانواده‌ها درگیر مسائل حاشیه‌ای نشوند.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه