نزدیک به هشت ماه است که رئیس فدراسیون فوتبال و رئیس سازمان لیگ ایران از عزم جزم خود برای مشخص کردن تکلیف حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال سخن می‌گویند و با نزدیک شدن به زمان آغاز لیگ چهاردهم باید دید این دوستان تا چه میزان بر تصمیم خود مصمم هستند. هیات رئیسه سازمان لیگ برتر که در جلسه روز گذشته خود اولتیماتوم ۴۸ ساعته‌ای به سازمان صدا و سیما داد تا یک روز قبل از آغاز بازی‌های لیگ چهاردهم تکلیف ماجرا را مشخص کند. به گزارش کمیاب، ماجرا از وقتی شروع شد که با حضور مهدی تاج در سازمان لیگ سعی شد ت ...

آیا لیگ چهاردهم از تلویزیون پخش می‌شود؟

نزدیک به هشت ماه است که رئیس فدراسیون فوتبال و رئیس سازمان لیگ ایران از عزم جزم خود برای مشخص کردن تکلیف حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال سخن می‌گویند و با نزدیک شدن به زمان آغاز لیگ چهاردهم باید دید این دوستان تا چه میزان بر تصمیم خود مصمم هستند. هیات رئیسه سازمان لیگ برتر که در جلسه روز گذشته خود اولتیماتوم ۴۸ ساعته‌ای به سازمان صدا و سیما داد تا یک روز قبل از آغاز بازی‌های لیگ چهاردهم تکلیف ماجرا را مشخص کند.

به گزارش کمیاب، ماجرا از وقتی شروع شد که با حضور مهدی تاج در سازمان لیگ سعی شد تا از پتانسیل‌های فوتبال ایران برای درآمدزایی هرچه بیشتر استفاده شود. پتانسیل‌هایی که بنا به دلایل نامشخص و غیرشفافی در سال‌های گذشته از همه ظرفیت آن استفاده نمی‌شد. نمونه بارز آن قرارداد تبلیغات محیطی لیگ برتر بود که نزدیک ۴.۵ برابر قرارداد سال‌های قبل بسته شد. در حالی که پیش از این سازمان لیگ در سه سال گذشته ۱۴، ۱۶ و ۱۸ میلیارد تومان از محل تبلغات محیطی درآمد کسب کرده بود امسال و به یک قرارداد دوساله یکصدو شصت میلیارد تومان از این محل درآمدزایی خواهد داشت.

حالا سازمان لیگ با همراهی فدراسیون فوتبال به‌دنبال این است تا یک قرارداد واقعی با سازمان صدا و سیما براب حق پخش تلویزیونی مسابقات منعقد کند تا به مدد آن هنم باشگاه‌های فوتبال ایرانی را از مشکلات مالی همیشگی نجات دهد و هم با صرف این پول در جهت تجهیز زیرساخت‌های فوتبال ایران گام بردارد. در همه‌جای دنیا شصت درصد هزینه باشگاه‌های فوتبال از محل فروش حق پخش تلویزیونی مسابقات تامین می‌شود و امسال هم سازمان لیگ برای این منظور پیشنهاد ۶۰ میلیون دلاری را به صدا و سیما پیشنهاد داده است. مبلغی معادل ۱۸۰ میلیارد تومان که بنا به گفته مهدی تاج حق سازمان لیگ و فوتبال ایران است و با تامین آن از سوی سازمان صدا و سیما دیگر مشکلات همیشگی باشگاه‌ها برای تامین هزینه‌های خود از شرکت‌های صنعتی و بیت‌المال برطرف می‌شود.

قرارداد قبلی صدا و سیما با فدراسیون فوتبال ایران در لیگ گذشته به پایان رسیده و حالا برای پوشش مسابقات لیگ برتر سازمان صدا و سیما می‌بایست قرارداد جدیدی امضا کند. مسئولان فوتبال ایران که از سال گذشته از تصمیم خود مبنی بر افزایش چشمگیر قرارداد حق پخش تلویزیونی آگاه بودند از دی‌ماه سال گذشته مذاکرات خود را برای انعقاد قرارداد جدید آغاز کردند و حتی مسئله را با نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم مطرح کردند و طی چند تامه مختلف عزت‌الله ضرغامی و سازمان صدا و سیما را در جریان گذاشتند. اما نتیجه همه این فعالیت‌ها بی‌توجهی کامل از سوی سازمان صدا و سیما بود. عزت‌الله ضرغامی در همه این هشت ماهی که مقامات بلندپایه فوتبال ایران در خصوص ماجرای حق پخش موضع‌گیری کردند تا کنون نه به نامه آن‌ها پاسخ داد و نه حتی به ان واکنشی نشان داد تا عصبانیت علی کفاشیان را به همراه داشته باشد که در یک گفت‌وگو بگوید حتی اگر دی‌وی‌دی مسابقات را در سوپر مارکت‌ها بفروشد نمی‌گذارد صدا و سیما با شرایط فعلی مسابقات را پخش کند.

حالا اما به آخرین لحظات اولتیماتوم سازمان لیگ نزدیک شده‌ایم و با پایان امروز تنها بیست و چهار ساعت به آغاز لیگ چهاردهم فرصت باقیست. مهدی تاج در این خصوص می‌گوید: «چندین جلسه با آقای تقدس نژاد در سازمان صدا و سیما داشتیم و نامه‌های متعددی به عزت الله ضرغامی نوشتیم اما در نهایت به صدا و سیما تا ۲۴ ساعت مانده به شروع لیگ وقت دادیم تا برای قرارداد جدید اقدام کند. مشکل این است که قرارداد قبلی که سه ساله بود، تمام شده و لازم است قرارداد جدیدی تدوین شود.

بسیار خوشحال می‌شویم و امیدواریم که کار به جایی نکشد که مشکل جدی شود. ما وظیفه داریم که برای احقاق حقوق حقه باشگاه‌ها تلاش کنیم. حتی اگر روز عید هم باشد من و دوستانم در سازمان لیگ هستیم که این مشکل را حل کنیم.»

اگرچه سازمان صدا و سیما اعلام کرده که مسابقات هفته اول را با پخش بازی تراکتور سازی و فولاد در شبکه ورزش پوشش خواهد داد و حتی پیمان یوسفی را هم به‌عنوان گزارشگر بازی استقلال و راه‌آهن مهعرفی کرده اما باید دید که آیا مسئولان سازمان لیگ و فدراسیون این‌بار در برابر صدا و سیما کوتاه خواهند آمد یا خیر؟

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه